strona główna > Kultura > Obowiązkiem naszym jest pamięć, czyli Święto Patrona Sybiraków
Kanał RSS Kanał RSS | Ustaw jako startową | Dodaj do ulubionych
Dzisiaj jest Niedziela, 17 Grudnia 2017 roku, Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
Polecamy: Przygotowanie auta na zimę. O czym nie można zapomnieć | Mistrzostwa Straży Granicznej w Piłce Siatkowej | Życzenia świąteczne i noworoczne 2017/2018 | Tadeusz Dawidejt - poeta i prozaik | Powstanie kolejna ulica we współpracy z mieszkańcami | Próbował okraść kościół – został zatrzymany | Augustowska Liga Piłki Siatkowej | Dyskryminacja ze względu na wiek? | „Rehabilitacja społeczno – zawodowa osób z niepełnosprawnością” | SPARTA AUGUSTÓW – PO PROSTU STYL ŻYCIA | Spotkanie paraolimpijczyka z burmistrzem i radnymi | ”Dziewczyny obławy augustowskiej” - KONKURS | Zderzenie dwóch pojazdów przy Albatrosie | Dzielnicowy spotkał się z handlującymi | Jeżowe pogwarki |
zareklamuj sie u nas

Zostań fotoreporterem Augustow24.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:
E-mail: redakcja@augustow24.pl
Tel. 0 604 833 731
Tel./Fax: (0 86) 272 66 97
Najnowsze opinie:

~Bynio: Tutaj rzadko zaglądają i przegapiłem. :) Dzięki :)

~pan yabu: Spisz Byniu? Pogoń trola!

~jasisz: Poprzez "wolny wniosek" rozumiem, że nie było to przedstawione ani w programie obrad Komisji, ani w programie Rady Miejskiej, więc nie pozwalało ...

~jasisz: Skomentuję słowa pana Krzywińskiego:- Poprzedni wniosek (ograniczenie do 21 lat) był konsultowany jedynie w ramach Komisji, na wolny wniosek ...

~Viola1: Nie inaczej. Tory dla rowerów i rolek dla młodych, bazy kajakowe dla młodych, +500 dla młodych, starych z pracy wywalać bo potrzebna dla ...

Dyżury aptek
Dzisiaj dyżur pełni:

Apteka - Ogólnodostępna
ul. Mostowa 1
tel. 87 644-78-72

Kultura
2017-11-21 12:52:21 Obowiązkiem naszym jest pamięć, czyli Święto Patrona Sybiraków

 – Świętego Rafała Kalinowskiego.

20 listopada to dzień, w którym sybiracy, goście cała społeczność klas gimnazjalnych oraz uczniowie klasy VII a i VII e Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie, obchodziliśmy dzień patrona Sybiraków – Świętego Rafała Kalinowskiego.

Z tej okazji gościliśmy Sybiraków Ziemi Augustowskiej na czele z prezesem Zarządu Oddziału Augustów Związku Sybiraków, Jerzym Sienkiewiczem, przedstawicieli Światowego Zarządu Armii Krajowej Koła w Augustowie na czele z panią Haliną Kochanowską, burmistrza miasta Augustowa Wojciecha Walulika, wicestarostę Katarzynę Sturgulewską, przewodniczącego Rady Miasta Filipa Chodkiewicza, dyrektora Delegatury Suwalskiej Kuratorium w Białymstoku – panią Annę Urban, kierownika Wydziału Edukacji i Sportu, Dariusza Szkiłądzia, przewodniczącego Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2, Adama Sobeckiego i wiceprzewodniczącą Małgorzatę Chełmińską, Zbigniewa Kaszleja z zarządu Klubu Armii Krajowej w Augustowie, radną Małgorzatę Śleszyńską. Wśród gości znalazły się również zaprzyjaźnione szkoły – dyrekcje i poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im Sybiraków w Netcie i Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze. Miło nam było również gościć panią dyrektor Katarzynę Bernatowicz ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej oraz panią dyrektor Barbarę Koronkiewicz - dyrektora II liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie.

Na początek odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela, której przewodniczył ks. dr Wojciech Kalinowski, kapelan Sybiraków diecezji ełckiej . Po Mszy wszyscy zgromadzili się pod Pomnikiem Sybiraków, aby złożyć wiązanki i zapalić znicze w hołdzie tym, którzy wywiezieni byli na nieludzką ziemię.

Dalsze uroczystości odbywały się w szkole. W imieniu pani dyrektor Agnieszki Milanowskiej i wicedyrektora Leszka Mołodziejko, powitała zebranych Henryka Rzepecka. Wystawiono wzruszający spektakl w wykonaniu uczniów III c gimnazjum przygotowanych przez panią Ewę Chodacz, wykonano tradycyjny Marsz Sybiraków oraz piosenkę Wnukowie Sybiraków.

Do grona Wnuków Sybiraków uroczyście zostało przyjętych 8 uczniów, w tym 6 z klas VII. Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków, Jerzy Sienkiewicz dokonał odznaczeń zasłużonych sybiraków wręczając dwie złote i jedna srebrną odznakę Za Zasługi dla Związku Sybiraków. Otrzymali je państwo Rutkowscy oraz pani Helena Wysocka. Patrycja Makowska oraz Wiktoria Czaja, uczennice kl. III gimnazjum wykonały piosenki, które prezentowały podczas Konkursu Piosenki Patriotycznej. Obie przygotowane przez panią Lenę Olechowską. Piękną i wymowną dekoracje przygotowały z uczniami panie Barbara Milewska i Wiesława Domańska. Całość uroczystości prowadzili Dominik Pawłowicz i Zosia Milejczyk z kl. IIc.

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI W BUDYNKU SZKOŁY TUTAJ >>>


Trochę historii:


Henryka Rzepecka podczas swego wystąpienie przedstawiła krótki rys historyczny dotyczący istnienia Patrona w dotychczasowym gimnazjum: Przypomniała, że w tym dniu, dokładnie 15 lat temu, 20 listopada 2002 roku gimnazjum nadano uchwałą Rady Miasta imię Sybiraków, a rodzice i ofiarodawcy przekazali piękny sztandar. Wszystko po to, aby po ówczesnej reformie przedłużyć imię Sybiraków, które 22 czerwca 1994 roku otrzymała Szkoła Podstawowa nr 5 i nosiła je dumnie do czasu jej całkowitego wygaszenia, czyli do 31 sierpnia 2002 roku, jako druga szkoła w Polsce z tym imieniem po Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Netcie, która imię otrzymała 10 lutego 1994roku.

Decyzja o przejęciu imienia Sybiraków od  Szkoły Podstawowej nr 5 zapadła ostatecznie w maju 2002 roku. Wybór patrona, daty, ani miejsce nadania nie były dziełem przypadku. Data 20 listopada - to dzień patrona Sybiraków - Św. Rafała Kalinowskiego- zesłańca Sybiru. W tym dniu rokrocznie Sybiracy zbierają się na dorocznym święcie w Kościele Jana Chrzciciela na Borkach. W tym dniu w ich intencji sprawowana jest Msza Święta. Kościół Jana Chrzciciela na Borkach jest miejscem szczególnym dla augustowskich Sybiraków. Tu bowiem w nawie bocznej ma swój ołtarz patron – św. Rafał Kalinowski. Umieszczone zostały w nim urny z mogił ofiar pomordowanych na wschodzie i zachodzie świata. Dzięki staraniom ówczesnego prezesa koła Augustów Związku Sybiraków, Eugeniusza Simsona, obok Tablica Pamięci Sybiraków - zapełniona tabliczkami z nazwiskami rodzin sybirackich Augustowszczyzny. Kościół ten wzbogacony został również przez witraże o tematyce sybirackiej. Przed kościołem został wzniesiony z inicjatywy księdza proboszcza Stanisława Wysockiego we współpracy z Sybirakami i Gimnazjum nr 2, Pomnik Sybiraków Golgota Wschodu, na którym umieszczono ponad 300 nazwisk naszej Małej Ojczyzny. 18 czerwca 2007roku odbyło się jego uroczyste poświęcenie i odsłonięcie. W tym samym roku, została wydana książka – album Przez Krzyż do Niepodległej, zawierająca zarówno nazwiska umieszczone na Pomniku, jak też historię zesłań. Przed budynkiem szkoły powstał obelisk, w którym także zamurowano i poświęcono ziemię z syberyjskich mogił. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenia nastąpiło z udziałem JE ks. bp Jerzego Mazura 26 XI 2005 roku. Głaz na ten pomnik ufundowali państwo Ewa i Franciszek Wiśniewscy. W tym samym dniu uczestniczyliśmy także w otwarciu ulicy Jonkajtysa – augustowianina, artysty, autora hymnu Sybiraków oraz wielu utworów literackich, jak również znanego wszystkim sybirakom Różańca ( widoczny na dekoracji). Mariana Jonkajtysa gościliśmy też w murach naszej szkoły. Na odsłonięciu ulicy była obecna jego żona Rena Rolska wraz z synem oraz siostrą Grażyną Jonkajtys Lubą. Grażyna Jonkajtys Luba to szczególna osoba, interesująca się bardzo historią Augustowa i nie tylko. Jako pierwsza ( według mojej wiedzy) pod nazwiskiem Marii Januszkiewicz wydała swoją książkę na temat pobytu na Syberii. Opisuje między innymi w jaki sposób ze swoimi siostrami i braćmi musiała walczyć o przetrwanie. Warto znać także tę postać i jej książki. Grażyna Jonkajtys-Luba, siostra Mariana Jonkajtysa, swoje wspomnienia z tego okresu spisała w książce: "Was na to zdzieś priwiezli, sztob wy padochli – Kazachstan 1940-1946"; pierwsze wydanie: Instytut Literacki, Paryż 1981 – jako Maria Januszkiewicz ). Jest w kontakcie stałym z wieloma augustowskimi szkołami, przekazała wiele materiałów i dokumentów historycznych. Chociaż w chwili obecnej ma 96 lat jest osobą żywo interesującą się swoim miastem i chętnie o tym rozmawia.

Sybiracy to bohaterzy godni augustowskiej szkoły. Od nich mogliśmy czerpać wzory do kultywowania tradycji narodowych i religijnych, uczyć się ich wytrwałości, pokory, wzajemnej solidarności i wzajemnej pomocy, szacunku dla okruchu chleba, wiary w Boga . Hasło, które przyświecało w naszej szkole "...umieć żyć z innymi i dla innych..." nabrało jeszcze wyraźniejszego kolorytu. Podjęliśmy wiele działań, które miały pogłębiać utrwalanie historii. Między innymi od 2004 roku istnieje klub Wnuka Sybiraka, który powołała do życia pani Danuta Gregorowicz i na chwilę obecną liczy już 161 członków. W 2011 roku powołano Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru, corocznie organizowane są spotkania opłatkowe, tradycją stały się wymowne spektakle o tematyce sybirackiej, konkursy plastyczne i recytatorskie, sukcesy w wielu konkursach wojewódzkich oraz ogólnopolskich o tematyce patriotycznej i sybirackiej. Szkołę i nauczycieli za jej pracę z patronem wielokrotnie odznaczano.

W ciągu tych lat otrzymaliśmy wiele odznaczeń. Sztandar odznaczono Medalem Pro Memoria i Medal Pro Patria, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci oraz Honorową Odznaką Związku Sybiraków. Dyrektora za pracę na rzecz krzewienia patriotyzmu uhonorowano medalem Pro Patria, Srebrnym i Złotym Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotą Odznaka za Zasługi dla Związku Sybiraków, którą przyznano także pani Annie Jakucewicz i Danucie Gregorowicz, wręczono 15 odznak honorowych Związku Sybiraków, 8 srebrnych medali Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, 4 Srebrne Krzyże Zasługi, 1 Brązowy Krzyż Zasługi, Takich odznaczeń nie przyznaje się za nic.

W czerwcu 2012 roku gimnazjum było organizatorem II Ogólnopolskiego Zjazdu Dyrektorów Szkól Sybirackich w Augustowie.

W tym czasie 15 lat nawiązali kontakty i przyjaźnie z innymi szkołami noszącymi podobne imiona, a w szczególności ze Szkołą Podstawową im. Sybiraków w Netcie, w Krasnymborze, z Zespołem Szkól nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu czy Domem Dziecka im. Sybiraków w Szymonowie. Uczestniczyliśmy jako szkoła we wszystkich 7 zjazdach Dyrektorów szkół. Na pierwszym, w Nowym Sączu to my wraz ze szkołą w Netcie, jako najbardziej doświadczeni, dzieliliśmy się swymi doświadczeniami w pracy z patronem, II Zjazd organizowaliśmy w Augustowie, a na kolejnych wymienialiśmy doświadczenia jak można pracować z patronem. Nasze spektakle kilkakrotnie wystawiane były w Białymstoku, podczas Marszu Żywej Pamięci, w Warszawie czy Częstochowie podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sybiraków.

Tytuł programu wychowawczego "Od Rodziny do Europy" pokazywał kierunek, który obraliśmy. Wartości narodowe, patriotyczne, tradycje i polskość oraz znajomość naszej narodowej historii, nie zapominając o nowoczesności i Europie. W tych i podobnych dążeniach zyskaliśmy oprócz dotychczasowych (rodzice, organizacje pozarządowe, Kościół, władze i instytucje samorządowe) jeszcze jednego ważnego partnera w wychowaniu młodych ludzi. Babcie i dziadków Sybiraków.

Dzisiaj jesteśmy na progu kolejnej reformy. Imię Sybiraków decyzjami wszelkich władz znika niestety z mapy edukacyjnej Augustowa, ale mamy nadzieję na kontynuowanie tych tradycji, które przez tyle lat zostały wypracowane. Zdajemy sobie sprawę, że Sybiracy to historia wielu augustowskich rodzin, naszych rodzin, dlatego również w tym roku realizujemy projekt edukacyjny związany z Sybirakami.

Przez ostatnie dni odbywały się Spotkania z Sybirakami, również w niektórych klasach VII Szkoły Podstawowej, do której zostaliśmy włączeni. Czytano poezję i wspomnienia sybirackie, słuchano i oglądano nagrań ze spotkań, powtarzano słowa Marszu Sybiraków i Hymnu Wnuka Sybiraka, zorganizowano wystawę w bibliotece szkolnej, konkurs recytatorski poezji patriotycznej, To także czas wspólnego śpiewania pieśni niepodległościowych, przygotowanie uroczystości – to działania, które wpisują się w ten czas.

Już w latach ubiegłych uświadomiliśmy sobie, że odeszło od nas wielu wspaniałych ludzi – sybiraków, z którymi na co dzień spotykaliśmy się , rozmawialiśmy, żartowaliśmy, wspólnie wyjeżdżaliśmy, nawet zdobywając szczyty górskie, słuchaliśmy ich wspomnień. Wielu żegnaliśmy towarzysząc w ich ostatniej drodze.

Pamięć o nich i ich historii jest naszym obowiązkiem, niezależnie od nazwy szkoły.
Jesteśmy po to, by pamiętać.


- Henryka Rzepecka -

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Nie zostały wpisane jeszcze żadne komentarze...

Serwis komputerowy
Polecamy: Mapa miasta | UM Augustów | Starostwo Powiatowe w Augustowie | Augustów Przez Celownik ... | Radio Białystok | Radio 5 | APK Augustów | UKS Centrum Augustów | Oferty pracy | KP PSP Augustów | OSP Augustów | CSiR Augustów | SPARTA Augustów | Bajkowski.net | Podlasiak.Info | Kino ISKRA | Policja Augustów | Dyżury Aptek | Doctor Rock | Praca | "ASON" |
Redakcja | Reklama | Współpraca | Prywatność | Regulamin Ogłoszeń | Regulamin Katalogu Firm | Regulamin Forum | Serwis Komputerowy

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
"INFOTECH" mgr Ruchlewicz; 19 200 Grajewo, ul. Konstytucji 3 Maja 2/1 | Infotech