strona główna > Artykuły i felietony > List Do Redakcji – drewniana architektura Augustowa
Kanał RSS Kanał RSS | Ustaw jako startową | Dodaj do ulubionych
Dzisiaj jest Środa, 21 Lutego 2018 roku, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
Polecamy: Międzynarodowy Dzień Przewodnika | Jak wybrać ergonomiczne i wygodne krzesło do biurka dla nastolatka? | Konkurs plastyczny pod tytułem "KOTY TRZPIOTY" | Wspólna zabawa w sport | Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w narciarstwie biegowym | Bezpłatne badania mammograficzne | Z kresowego Bobrujska do argentyńskiej Villa Carlos Paz | Otwarty konkurs ofert | Uroczyste wręczenie nagród i stypendiów | Kolejna ulica zostanie przebudowana we współpracy z mieszkańcami | Czy mieszkańcy ulicy Limanowskiego zapłacą opłatę adiacencką? | NIE MA MOCNYCH na dziewczyny z Lipska | Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw | Ogłoszenie o posiedzeniach Komisji RM w Augustowie | Augustowscy nauczyciele na trzecim miejscu w województwie |
zareklamuj sie u nas

Zostań fotoreporterem Augustow24.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:
E-mail: redakcja@augustow24.pl
Tel. 0 604 833 731
Tel./Fax: (0 86) 272 66 97
Najnowsze opinie:

~uzi: W zarządzeniu BM są tylko strony nieparzyste. Czy to powód do anulowania konkursu i ogłoszenia go ponownie?

~bocian: Ta ulica to bubel budowlany. Chodniki tam mają miejscami 40-50 cm, więc osoba na wózku czy rodzice z dzieckiem w wózku muszą nielegalnie ...

~JKD: "Liczymy, że Ratusz przyzna nam rację i weźmie pod uwagę naszą sytuację,,już po was

~jasisz: Jest to błąd logiczny, zwany błędem przeżywalności.

~ernesto933: Budynki sprzed 100 lat były budowane przez ludzi , którzy mieli o tym pojęcie . Dlatego pozostały tylko budynki ...bo któż ma prawo i śmie ...

Dyżury aptek
Dzisiaj dyżur pełni:

Apteka - Maciej Otto
ul. Wojska Polskiego 51
tel. 87 643-74-46

Artykuły i felietony
2017-04-15 14:50:28 List Do Redakcji – drewniana architektura Augustowa

Szanowna Redakcjo,

chciałbym zwrócić Państwa uwagę na stan tzw. Willi Prezydenta Mościckiego w Augustowie, czyli budynku znanego także jako "Yacht Klub Polski w Augustowie", ukończonego w 1934 roku. Pamiętając o losach Harcówki przy Mostowej oraz bezczynności władz miasta w sprawie zabytkowego Domu Kultury na Lipowcu, uważam, że należy rozpocząć publiczną debatę na temat drewnianych zabytków Augustowa.

Pragnę nadmienić, iż dwukrotnie interweniowałem za kadencji panów Kożuchowskiego i Walulika w sprawie rewitalizacji dawnego Domu Kultury na Lipowcu. W lipcu 2014 otrzymałem następującą odpowiedź od Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej: "Dzień dobry. W odpowiedzi na zapytanie Pana w sprawie dawnego Domu Kultury na Lipowcu informuję, iż  budynek ten nie stanowi własności Gminy Miasta Augustów. Teren, na którym usytuowany jet przedmiotowy budynek, objęty jest opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Augustów, terenów obejmujących część dzielnicy Lipowiec i Osiedle Bema, zatwierdzonym  uchwałą Nr XXIII/136/08 Rady Miejskiej w Augustowie z dnia 29 maja 2008 r. Zgodnie z w. wym. planem działka, na której usytuowany jest budynek byłego Domu Kultury, przeznaczona jest pod usługi z zakresu kultury lub oświaty z istniejącą funkcją mieszkalną. Dopuszcza się zmianę sposobu użytkowania na inną usługę nieuciążliwą. W zakresie przeznaczenia dopuszczalnego możliwe jest lokalizowanie innych usług o uciążliwości porównywalnej lub mniejszej".

Z kolei na mój list z czerwca 2015, burmistrz Walulik nie odpowiedział do dziś. W rozmowach z władzami miasta oraz lokalnymi społecznikami, parokrotnie zwracałem uwagę, że budynek dawnego Domu Kultury zasługuje na przekształcenie go w centrum kultury, dom pracy twórczej, a nawet teatr. W rozmowach i listach przedstawiałem możliwe źródła finansowania i przekonywałem, że działalność Teatru Wierszalin w Supraślu jest doskonałym przykładem na to, iż mniejsze miasta też mogą współprowadzić instytucje kultury o znaczeniu ogólnopolskim. Najwyraźniej moja argumentacja nie przemówiła do wyobraźni samorządowców, stąd mój dzisiejszy list.

Wracając jednak do tzw. Wilii Mościckiego. Oczywiście ten budynek nigdy nie był oficjalną rezydencją Prezydenta RP, a swoją nieformalną nazwę zawdzięcza wyłącznie pobytom Mościckiego, niemniej trzeba zauważyć, że Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku, jedna z oficjalnych prezydenckich rezydencji, bywa nazywany "Dworkiem Mościckiego", choć Mościcki nigdy tam nie gościł.

Zmierzam do tego, że Augustów po raz kolejny marnuje szansę na stworzenie atrakcji turystycznej i pozwala na niszczenie miejsca z historią. Odpowiedzi typu "budynek nie należy do miasta" albo "w budynku mieszczą się mieszkania komunalne", zupełnie mnie nie przekonują. Wystarczy odrobina dobrej woli. Można tworzyć wizerunek miasta w oparciu o historię Zygmunta Augusta, Kanału Augustowskiego, 1. Pułku Ułanów Krechowieckich i międzywojennego kurortu, albo dalej wydawać pieniądze na brukowanie miasta bez zabytków.

Jako człowiek, który spędził w Augustowie całą młodość, do momentu ukończenia Liceum im. Piramowicza i wyjazdu na studia, doskonale pamiętam piękną architekturę, która nie przetrwała do dziś. Dlatego uważam, że teraz szczególną troską powinniśmy otoczyć takie obiekty jak Willa Prezydenta, koszary po 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, niektóre domy na Zarzeczu, czy dawny Dom Kultury na Lipowcu. Pragnę jednak zaznaczyć, że to nie jedyny problem z polityką historyczną i turystyczną Augustowa. Nie rozumiem dlaczego nie stworzono Muzeum 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, a turyści muszą się zadowolić małą izbą pamięci pod dawnym kościołem garnizonowym. Nie rozumiem też, dlaczego pozwolono na wybudowanie na Rynku Zygmunta Augusta, budynku informacji turystycznej, który kompletnie nie pasuje do tej przestrzeni i jednocześnie zaniechano odbudowy Ratusza, dysponując zdjęciami i planami potrzebnymi do takiej odbudowy.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Szczytko
reżyser teatralny
Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki w Charkowie

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

2017-04-17 13:23:20 | Bynio
:)
2017-04-17 11:41:54 | JOJEC
Dobra ,już dość, to było nie na temat!!!!
2017-04-17 10:27:11 | JOJEC
Towarzyszu Taeda
W ostatnim ćwiećwieczu wszystko otrzymało inny wymiar. Rozumiem Twoje rozgoryczenie i tęsknotę.
Ja myślę podobnie. Tylko co my ,maluczcy możemy począć? To ,że napiszemy swoje opinie nikogo nie interesuje...Górę wzięła mamona.
Nie liczy się historia,wspomnienia,wartości zwykłego małomiasteczkowego patriotyzmu..
Ważnym jest kto i za ile...
I ja się z tym nie zgadzam. W wielu innych tematach wyrażałem swoje zdanie.Zastanawiam się jednocześnie czy można kochać swoje miasto , a może nie swoje?
W każdym bądź razie mieszkam tu!!! Płacę podatki,i wszystkie inne ch..stwa i dlatego mnie osobiście to bardzo interesuje ale też ze względów czysto patriotycznych.
Mija okres 2 lat od mego zapytania w sprawie dochodów UM z parkingów płatnych. Bez odpowiedzi!! Dlaczego? Tajemnica? Jako mieszkaniec i rodowity augustowianin chciałbym wspomagać budżet miasta.Tylko jak? Skoro nie wiesz komu płacisz?
Bywałem tez często w stolicy i nie wiem komu płaciłem za "parkowanie".
Bynio poruszył "wątek woda na młyn" i to się zgadza.Nie jest mi obojętne komu mam płacić i za co.
Jeszcze jedno . Mój ojciec,dziadek,moi kuzyni budowali "Polskę " w Augustowie. To też Polska pomimo,że daleko od Warszawy.
Nie jestem młodym głupim sikutem aby nie rozważać postępowań "naszych" władz.Dla mnie są często nie zrozumiałe...
Tylko ideologia nowoczesności i multikulti oraz "wartości europejskich"jest tego wytłumaczeniem.Zwolennikiem tych idei nie jestem.
2017-04-16 18:13:03 | TAEDA
Kol.BYNIO prawdopodobnie poruszył ten temat tak dogłębnie, bo poczuł się urażony moim określeniem--a to dlatego ŻE ZNAŁ LUDZI Z PAŁACYKU MYŚLIWSKIEGO.
Ja też !!!!!!! Znałem !!!!!! To byli fajni ludzie, ale to było w czasach błogosławionej komuny. Działała tam pani "S" gotująca obiady dla letników oraz leśników z pobliskiego nadl.
Jakie żarcie, mój Boże, nie do opowiedzenia, niebo na ziemi.
I dopóki tak było to ten budynek zabytkowy był utrzymywany w ładzie i porządku.
Ale po latach gdy zrobiłem zdjęcia domowi, i po roku gdy znowu je zrobiłem----obraz nędzy. Widocznie już tam nie mieszkali ci dawni. Jakieś drzwi zabite dechami, rozwalony taras na górze--klęska. Stąd wniosek że to już epoka menelska, a definicja tego słowa jest znana : wóda, zidiocenie, prymityw.
Tu nie chodzi o szacunek dla innej istoty, ale proszę nie zmuszać nas do znaków równości między ludźmi.
A meritum ?---Ano popatrzcie na dworzec kolejowy ! Oto temat z którym na bieżąco możemy jeszcze coś zrobić, pomimo tego że nie jest drewniany.
2017-04-16 17:58:41 | Bynio
:)Wzajemnie.
2017-04-16 17:38:06 | JOJEC
No i super. Wszystkiego dobrego w te Święta oraz powodzenia i zdrówka w przyszłości.
2017-04-16 17:31:32 | Bynio
Dziękuję za wyjaśnienie co osobiście rozumiesz przez określenie menel. Dla mnie również jest to przede wszystkim CZŁOWIEK z wszelkimi przysługującymi mu prawami. Ten wątek dyskusji sprowokował TEDA swoim /Oczywiście też był zasiedlony przez menelstwo==przyszłość narodu/ i Ty pisząc, /Tam gdzie jest gospodarz meneli brak!!!!!! /. Mam nadzieję że zrozumiałeś, że taka grupa ludzi była, jest i będzie zawsze – bez względu na to jakiego ma gospodarza. Natomiast TEDA nie powinien okazywać publicznie swojej pogardy.
Tak to jest, że z czasem wszystko ewoluuje. Określenie menel w moim pojęciu wzbogaciło się o człowieka zdrowego, notorycznie unikającego podjęcia pracy a korzystającego ze wszystkim możliwych form wsparcia socjalnego (jedyny tego powód, to zawsze za mało płacą). On nie zagląda do śmietników, nie chodzi brudny i raczej nie spotyka się z pogardą społeczeństwa (to jest zaradność życiowa).
I tym oto sposobem JOJEC doszedłeś do sedna problemu, powodów fatalnego stanu wszystkiego na czym nie można zarobić (chociaż na zadbanych zabytkach też można). Piszesz - /Istnieje też inny rodzaj menelstwa postawionego wysoko/. :))
Spotykamy się JOJEC na tym portalu od wielu lat. Wiem, że dyskusje tego rodzaju to jak woda na młyn dla Ciebie :) Postąpiłem niezgodnie z zasadami odchodząc tak daleko od zasadniczego tematu. Nie chciałbym aby temat główny rozmył się w tych naszych rozważaniach. Nie wracajmy już do tego.
2017-04-16 15:13:30 | JOJEC
Tu masz przykład bezdomnego menela w sensie bardzo pozytywnym:
https://www.youtube.com/watch?v=X3jLkyNNS_Q
Tacy istnieją ,istnieją i inni...
2017-04-16 14:56:12 | JOJEC
Byniu
Definicja "menel" jest ogólnie znana. Moim jednak zdaniem potocznie nazywa się tak ludzi z marginesu.Złodziei,pijaków i innych z przypadłościami typu bezdomność,uzależnienie,choroba.....
Dla mnie są oni LUDŹMI. Ludźmi,których dotknęło nieszczęście albo taki styl życia wybrali.To na temat "menelstwa pospolitego"
Istnieje tez inny rodzaj menelstwa postawionego wysoko.Np pierwszy menel Rzeczpospolitej. W takich przypadkach jestem przeciwnikiem.
2017-04-16 13:25:38 | Bynio
Jeżeli możesz to napisz kogo zaliczasz do menela? - Ty osobiście. Drugie, to nie rozmawiajmy o tym co już się stało, tylko co można zrobić dla ratowania zabytków obecnie? Jeden przykład podany - ten Suwałk. Sytuację polityczno-społeczną kraju też zostawmy. Politycy i socjolodzy mają gdzieś nasze zbytki. Obecnie tworzenie nowej historii jest ważniejsze niż dbanie o tą NASZĄ starą. Czyli - konstruktywna rozmowa o augustowskich zbytkach z naciskiem na architekturę drewnianą jak to podkreśla Autor tego listu.
2017-04-16 12:56:14 | JOJEC
Szacuję,że ok 2-3 tys młodych ludzi z naszego miasta wyjechało za pracą.To potencjalni "menele".Bo jaką pracę można znaleźć na tutejszym terenie dla takiej ilości ludzi?
Obecny system tworzy tę patologię.Menelem staje się z powodu braku perspektyw i nadziei na przyszłość.Znam osobiście człowieka starszego grzebiącego po śmietnikach z powodów czysto materialnych.Nie starcza mu po prostu emerytura na przeżycie i ten człowiek nigdy nie pił ani nie zażywał.
Dobry gospodarz to taki,który zajmuje się swoim gospodarstwem najlepiej jak potrafi.Przenosi się to na zarządzanie krajem,województwem,miastem,wsią ,własną firmą lub gospodarstwem.Tu mam wątpliwości co do trzech pierwszych.Śmiem nawet twierdzić,że powstała patologia była celem samym w sobie.Prywatyzacja,czytaj likwidacja zrobiła swoje i jest jednym z czynników powstania tej kasty.
Młyn wodny jest własnością prywatną.Tak twierdzisz.Nie obchodzi w tej chwili nikogo co się z tym zabytkiem stanie? To wizytówka Augustowa,to budynek,który powstał podczas budowy KANAŁU jako nierozłączna jego część.
Pewnie!Najlepiej zniszczyć,sprzedać,zapomnieć-kilka obowiązków odpada...
Tylko pozostaje sentyment ludzi starszych albo miłośników zabytków - to mały problem odejdą wszyscy zabiorą te swe poglądy i miłostki ze sobą.
Nie potrafię nazwać,brak mi słów,aby określić ludzi sprzedających zabytki a zatem historię....
2017-04-16 12:00:40 | Bynio
Twoja argumentacja jest tylko w małym stopniu trafiona. Tak, dbanie o zabytki to bardzo ważna sprawa. Kładka czy młyn? Kładka jednak spełnia swoją rolę. Możesz zapytać rodziców dzieci mieszkających na Barakach, którędy nakazują wracać swoim dzieciom ze szkoły. Zobacz gdzie w pierwszej kolejności idą turyści korzystający z usług Żeglugi, którędy biegną, jadą ludzie korzystający ze ścieżek pieszo-rowerowych. Nie będę dalej drążył tematu. Miasto miało pieniądze na ten i tylko ten cel więc dobrze że to wykorzystało. Młyn jest własnością prywatną i raczej zrobienie z tym porządku – wreszcie – należy do kogoś innego. Można jednak i tutaj wykazać dobrą wolę. Suwałki od paru lat dofinansowują właścicieli prywatnych obiektów zabytkowych w remontach. Jest to jakieś częściowe rozwiązanie tego problemu.
Jeżeli możesz to napisz kogo zaliczasz do menela? Nie bardzo rozumiem, kogo nie ma przy dobrym gospodarzu? Czy masz na myśli ludzi niezaradnych życiowo, uzależnionych, chorych, nieumiejących znaleźć wyjścia z sytuacji w której z własnej lub innych przyczyny się znaleźli? Czy tylko brudnego, pijanego, oszczanego, grzebiącego w koszu na śmieci? Dla mnie drugie wypływa z pierwszego.
2017-04-15 21:12:18 | JOJEC
Byniu
Kto spowodował "eldorado" jak nie ówczesne władze? Władze miały zagospodarować budynki.To było w ich gestii.W gestii władz jest odbudowa "młyna wodnego" a nie budowa "kładki" Obiekt liczacy prawie 200 lat ---straszy!!!!! Nie problem jest wyrzec się albo sprzedać nieruchomość,która jest związana z historią /dom Turka/.
I teraz o "menelach". Tam gdzie jest gospodarz meneli brak!!!!!!
2017-04-15 20:30:25 | Bynio
Teda zacząłeś fajnie a skończyłeś jak snob z głową w chmurach. Nikt się nie rodzi menelem - jakkolwiek to rozumiesz. Zawsze jest powód że człowiek znajduje się na ulicy, a rzadko inny człowiek na jego drodze chętny do pomocy. To nie menele doprowadzają do rujny takie obiekty i nie zamieszkają pustostanów tylko dlatego, że mają taki humor. Natomiast często wykorzystywani przez tych lepszych (nie meneli) do usuwania przeszkód na drodze do kolejnego Eldorado. Schronisko stało od lat puste nikt nim się nie interesował. Chodził tam każdy kto miał ochotę. Nadejście wolnego runku spowodowało, że ważne zaczęło być to na czym się zarabia, a to w co trzeba włożyć jest beee. Od kiedy kasa jest wartością nadrzędną inne poszły w odstawkę.
2017-04-15 19:45:01 | TAEDA
A co powiecie na to, że nie ma już carskiego pałacyku myśliwskiego na Lipowcu ?
Zdążyłem go sfotografować zanim go rozwalili. Oczywiście też był zasiedlony przez menelstwo==przyszłość narodu.
2017-04-15 19:42:34 | JOJEC
Przecież "europejczykom" niepotrzebna jest historia Polski.Niepotrzebne są zabytki. Niepotrzebna jest nauka historii.
W ciągu ostatnich 26 lat zniszczono zabytki,których nawet okupanci wojenni nie mieli śmiałości zniszczyć.
2017-04-15 19:27:04 | Bynio
Przypuszczam, że Autor właśnie ten drewniany obiekt ma na myśli. Ja przypominam nazwę tego obiektu, schronisko harcerskie. Jak to oficjalnie funkcjonowało tego nie wiem :( Tak, obiekt spłonął i różne komentarze na temat tego pożaru "chodziły" :) :)
2017-04-15 18:07:18 | bocian
Chodzi o budynek, który ok roku 1998 spłonął?
2017-04-15 17:52:19 | Bynio
W miejscu gdzie jest tor gokartowy.
2017-04-15 15:52:59 | bocian
W którym miejscu przy ul. Mostowej była Harcówka? W pełni Pana popieram i mam nadzieję, że władze miasta jednak coś zrobią w obronie tych budynków.
Serwis komputerowy
Polecamy: Mapa miasta | UM Augustów | Starostwo Powiatowe w Augustowie | Augustów Przez Celownik ... | Radio Białystok | Radio 5 | APK Augustów | UKS Centrum Augustów | Oferty pracy | KP PSP Augustów | OSP Augustów | CSiR Augustów | SPARTA Augustów | Bajkowski.net | Podlasiak.Info | Kino ISKRA | Policja Augustów | Dyżury Aptek | Doctor Rock | Praca | "ASON" |
Redakcja | Reklama | Współpraca | Prywatność | Regulamin Ogłoszeń | Regulamin Katalogu Firm | Regulamin Forum | Serwis Komputerowy

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
"INFOTECH" mgr Ruchlewicz; 19 200 Grajewo, ul. Konstytucji 3 Maja 2/1 | Infotech