Forum Portalu Augustow24.pl Strona Główna
 SzukajSzukaj FAQFAQ DownloadAugustow24.PL RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ruszyła Obwodnica
Autor Wiadomość
mirex22

Wysłany: 2014-11-07, 01:50   Ruszyła Obwodnica

Właśnie z moją „drugą połówką” wróciliśmy z nocnej przejażdżki już otwartą dla ruchu OBWODNICĄ AUGUSTOWA. Z ronda przy stacji Tomka Dobkowskiego do nowego ronda przed Suwałkami (na końcu tzw. łącznika). Najlepiej jechało się dwupasmowym fragmentem przyszłej Via Baltiki. Co ciekawe chyba o otwarciu nie wiedzą jeszcze gps-y kierowców tirów ponieważ część z nich na rondzie albo kręciła kółka albo jechała na starą trasę.

A jak cicho zrobiło się na Brzostowskiego, Chreptowicza i 29 Listopada- nareszcie będzie też można bez czekania przejść z 3 Maja do parku przy Starej Poczcie- super !!!

pan yabu

Wysłany: 2014-11-07, 02:55   

Moze i na obwodnicy bylo fajnie bo na 29 listopada okolo poludnia dzialy sie cuda.Nie dzialaly swiatla,kierowano ruchem, byly korki.Co to tam bylo???

JOJEC 

Wysłany: 2014-11-07, 06:38   

pan yabu napisał/a:
Moze i na obwodnicy bylo fajnie bo na 29 listopada okolo poludnia dzialy sie cuda.Nie dzialaly swiatla,kierowano ruchem, byly korki.Co to tam bylo???

Wymieniano nawierzchnię na niektórych odcinkach.

ktos123456

Wysłany: 2014-11-07, 14:07   

Na długi weekend przybywam do aug, zobaczymy jak to wygląda wszystko gdy inwazja tirów się skończyła.

ringblack

Wysłany: 2014-11-07, 14:33   

Żeby nie było - cieszę się, że obwodnica powstała. Miasto dzięki temu odetchnie. Ale ponarzekać jednak trochę trzeba - tylko po jednym pasie w obu kierunkach to zdecydowanie za mało. Dzisiaj rano ruch nie był jeszcze zbyt duży (porównując ze starą trasą BAU - BS), a już człowiek mógł utknąć za TIR-em. I tak jak ktoś wyżej - zdecydowanie najlepiej jechało się po wjeździe na Via Baltica - cud miód i orzeszki. Szkoda, że inwestycja za 680mln nie przewidziała budowy 2 jezdni dwupasmowych - podróż byłaby przyjemniejsza. Tym bardziej, że przepływ samochodów osobowych i ciężarowych jest u nas wysoki (a takie Olecko z jednak mniejszym ruchem ma 2 pasy w każdym kierunku).

Tak czy siak, dobrze że obwodnica jest, przejazd zaliczony, można nawet lekko przycisnąć bez obaw, że się wjedzie w dziurę i skończy na drzewie.

bocian

Wysłany: 2014-11-07, 15:00   

ringblack napisał/a:
Szkoda, że inwestycja za 680mln nie przewidziała budowy 2 jezdni dwupasmowych - podróż byłaby przyjemniejsza. Tym bardziej, że przepływ samochodów osobowych i ciężarowych jest u nas wysoki (a takie Olecko z jednak mniejszym ruchem ma 2 pasy w każdym kierunku).
.

Ale po co 2 jezdnie do Raczek? Drogi buduje się na dekady, a nie na kilka lat. Docelowo, czyli na dzień dzisiejszy pod koniec 2020r, zniknie prawie cały ruch od strony Łomży, a ten od Białegostoku się zmniejszy. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na coś co służyłoby tylko przez kilka lat, a przez następne dziesięciolecia generowałoby duże i niepotrzebne koszty.

P.S. Obwodnica Olecka nie jest drogą dwujezdniową, ani nie ma po 2 pasy ruchu w każdą stronę. Jest drogą jedniojezdniową kategorii GP w przekroju 2+1.

ringblack

Wysłany: 2014-11-07, 20:52   

Cytat:
P.S. Obwodnica Olecka nie jest drogą dwujezdniową, ani nie ma po 2 pasy ruchu w każdą stronę. Jest drogą jedniojezdniową kategorii GP w przekroju 2+1.

Co oznacza naprzemiennie dwa pasy ruchu, raz w jednym kierunku, następnie w drugim, co pozwala na wyprzedzanie wolniejszych pojazdów. Tłumacząc na nasze - jest to droga na jednej jezdni, ze stałymi trzema pasami, tylko stosowanymi naprzemiennie, zależnie od kierunku ruchu. Na naszej obwodnicy nigdzie nie ma dwóch pasów jednokierunkowych i o to mi chodzi. Do i z pracy jechałem obwodnicą, coby się napatrzyć, bo później i tak będę jeździł starą trasą i kurcze - wszystko ładnie pięknie, ale część ciągników siodłowych ma ograniczenie nawet nie do 90m/h a 80... drugi pas przydałby się. No i należy do tego jeszcze dodać MOP-y, z których kierowcom łatwiej byłoby się dołączyć do ruchu. Dlaczego? Bo część kierowców widząc ludzi wyjeżdżających z MOP-a wjeżdża na lewy pas, aby prawy udostępnić wolniejszemu kierowcy.

PS: tak, wiem. Bodajże jeden MOP został sprzedany, bo na resztę nie ma chętnych.

EDIT: dwie jezdnie nie są potrzebne, wystarczy jedna jezdnia z czterema pasami. Da się taką zrobić, naprawdę :) Zwłaszcza, gdy te tereny są już wykupione :)

EDIT 2: fakt, się rozpędziłem w pierwszym poście z dwoma jezdniami - wystarczy jedna, tak jak w pierwszym edicie pisałem :)

bocian

Wysłany: 2014-11-08, 11:37   

ringblack napisał/a:
Cytat:

No i należy do tego jeszcze dodać MOP-y, z których kierowcom łatwiej byłoby się dołączyć do ruchu. Dlaczego? Bo część kierowców widząc ludzi wyjeżdżających z MOP-a wjeżdża na lewy pas, aby prawy udostępnić wolniejszemu kierowcy.

PS: tak, wiem. Bodajże jeden MOP został sprzedany, bo na resztę nie ma chętnych.

EDIT: dwie jezdnie nie są potrzebne, wystarczy jedna jezdnia z czterema pasami. Da się taką zrobić, naprawdę :) Zwłaszcza, gdy te tereny są już wykupione :)

EDIT 2: fakt, się rozpędziłem w pierwszym poście z dwoma jezdniami - wystarczy jedna, tak jak w pierwszym edicie pisałem :)

O, nie wiedziałem, że jeden MOP został sprzedany, komu? Orlen, Loto, ktoś inny? Dziwię się, że w ogóle ktoś chce je teraz kupować.
Wszystkie wjazdy i zjazdy z tej trasy posiadają pasy rozbiegowe, więc z MOP-ami nie może być inaczej.

Jasne, że da się zrobić drogę jednojezdniową z 4 pasami ruchu, ale po co? Ona przydałaby się tylko przez kilka lat, bo teraz faktycznie będzie tam tłok. Jak pisałem wcześniej drogi buduje się do docelowego systemu transportowego, a za kilka lat ten odcinek obwodnicy bardzo się rozliźni.
Budowa 4-pasmówki to wiekszy koszt wszystkiego (mostów, wiaduktów, jezdni), bo droga byłaby szersza o min 8 metrów (nie wierzę, że wykupiono więcej ziemi niż trzeba było). Po wybudowaniu via-baltici jej potencjał byłby niewykorzystywany, a utrzymywać ja trzeba by było. Dobrze, że ta inwestycja drogowa nie była na wyrost tak jak bezsensowana budowa obwodnicy Bargłowa czy Olecka.
Nasza droga w systemie 2+1 może i miałaby sens, ale ten typ dróg w Polsce to nowość, a także być może nie dało się już zmienić w 2008 czy 2009 planów, bo wymagałoby to zbytniej ingerencji w odcinek wcześniej już wybudowany.

Taka ciekawostka.
Szacuje się, że Polska traci rocznie ok 25 mld zł (i to się zwiększa co roku) z powodu rozrostu infrastruktury wywołanej rozproszonym budownictwem. Można się u nas budować (od dziesięcioleci) prawie gdzie się chce, a później ludzie wymagają kanalizacji, wodociągów, dróg. itp, itd. Będzie niestety coraz gorzej (i drożej dla każdej kieszeni !) i mało co da się z tym już zrobić....

...........................

Ja pitole. Co to za hieroglify w tekście? Czy tylko ja je widzę?

ringblack

Wysłany: 2014-11-08, 14:13   

Nie powiem kto kupił MOP, bo w tekście, w którym o tym czytałem nie padła taka informacja niestety. Ale zgaduję, że będzie to któryś z koncernów. Pytanie tylko brzmi jak będą wyglądały ceny paliw :) Czy będą bardziej suwalskie czy augustowskie:)
Na obwodnicy są chyba miejsca na 3 MOP-y, sprzedali jeden, także i tak jest nieciekawie pod tym względem.

PS: ja te hieroglify też widzę.

marcinos 

Wysłany: 2014-11-08, 16:58   

Szczerze mówiąc to można było na tym odcinku zrobić utwardzone pobocza tak ja odcinku Augustów-Sztabin i wówczas jezdnia miała by 11,00 m.

Andrzej11

Wysłany: 2014-11-08, 22:02   

Witam!
A ja mam pytanie dlaczego nadal ciężarówki jadą przez miasto? Jakieś 20 min. temu z dziesięć jedna za drugą.

ringblack

Wysłany: 2014-11-09, 01:06   

Bo nie każdy jeszcze wie, że obwodnicą gdzieś się dojedzie. I druga sprawa - część aut pewnie spoza UE, a co za tym idzie trasy mają ustalone przez Urzędy Celne i inaczej jechać nie może.

wypusty123

Wysłany: 2014-11-09, 07:24   

Ja specjalnie wczoraj przejechalem sie w ta i spowrotem. Powiem ze obwodnica jest naprawde super, nie ma sie na szczescie do czego przyczepic. Oczywiscie po dwa pasy bylo by lepiej, ale i tak jedzie sie wspaniale. Po tylu latach w koncu jest cisza i spokoj w miescie. Osobom wiecznie niezadowolonym powiem, ze jako kierowca zawodowy widzialem tyle zle zrobionych nowych drog i obwodnic ze ta nasza Augustowska jest na baaardzo wysokim poziomie. Jesli ktos jezdzil dalej niz Suwalki czy Bialystok to na pewno wie o czym mowie:))
Reasumujac, Moja ocena to 9/10. Jedno oczko mniej za te smieszne odplywy wody, ale to tylko kwestia gustu. Pozdrawiam kierowcĂłw:)

sylwek11

Wysłany: 2014-11-09, 14:39   

też zrobiłem sobie wycieczkę :-D Naprawdę super się jedzie. Świat się dla nas zmienia. Nie zatrzymujmy zmian. Leszek ma mój głos w wyborach, bo naprawdę ten chłop pokazał, że wiele potrafi. :spoko:

bocian

Wysłany: 2014-11-09, 15:36   

marcinos napisał/a:
Szczerze mówiąc to można było na tym odcinku zrobić utwardzone pobocza tak ja odcinku Augustów-Sztabin i wówczas jezdnia miała by 11,00 m.

Wyasfaltowane pobocza zwiększyłyby liczbę wypadków, a co za tym idzie liczbę trupów. Na tej drodze jest zakaz poruszania się pieszym, rowerom czy ciągnikom, więc pas dla pojazdów wolnobieżnych jest zbędny. Wiele razy widziałem jak na trasie do Suwałk czy wspomnianego Sztabina kierowcy jadący wolno zjeżdżają na bok (za linię ciągłą) i myślą, że innym "robią dobrze". Wyasfaltowane pobocza pozwalają na wyprzedzanie "na trzeciego" i dobrze, że na nowej DK8 nie da się tego już zrobić.

Super, że wreszcie jest i to w najlepszym wariancie :-)

Odpowiedz do tematu