Forum Portalu Augustow24.pl Strona Główna
 SzukajSzukaj FAQFAQ DownloadAugustow24.PL RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Bynio
2015-07-10, 15:50
Fotowoltanika
Autor Wiadomość
vidmo10

Wysłany: 2015-03-16, 09:42   Fotowoltanika

Witam. Planuje u siebie założyć system fotowoltaniczny i chciałbym zapytać czy ktoś w Augustowie posiada coś takiego. Myślę o grzaniu wody czymś takim i zasilaniu elektrycznych urządzeń domowych. Czy ktoś z Formowiczów miał coś w wspólnego z tymi systemami?
Nie szukam artykułów bo tego jest pełno, tylko praktycznej opinii jak to się sprawuje.

jasisz

Wysłany: 2015-03-16, 13:47   

Wprawdzie nie mam swojej farmy, ale z różnych powodów jestem trochę w temacie.
Do grzania wody lepsze są kolektory. Z 1kW zamontowanej mocy ogniw rocznie się u nas wyciągnie niecałe 1000 kWh, jeżeli zrobić ruchomy system na trackerze (droższa sprawa) - jakieś 15% więcej.
Właściwie jedyne co się opłaca, to po wejściu nowej ustawy cały ten prąd odsprzedawać po gwarantowanej cenie, wtedy się inwestycja zwraca (przy obecnych cenach instalacji, miejmy nadzieję że potanieją) w 8-9 lat.
Chyba że ceny energii pójdą ostro w górę, wówczas przepalanie tego w domu będzie bardziej opłacalne i trzeba się przestawiać na pranie w słoneczne dni w południe ;)
No i taka ciekawostka - jest pod Lipskiem mała elektrownia słoneczna na polu.

vidmo10

Wysłany: 2015-03-16, 16:45   Fotowoltanika

Co do odsprzedaży to raczej nie opłacalne bo nawet jak wejdzie ustawa to utonie się pewnie w papierach(koncesje pozwolenia i wszystkie inne zezwolenia). Jak chciałem coś takiego zrobić to pan z firmy do której się zwróciłem wybił mi to z głowy.
Teraz myślę tylko i wyłącznie na własny użytek.
Co do tego prania w południe to jestem ciekaw co zrobić z nadwyżka energii, zatrzymać się nie da, sprzedać, trzeba mieć koncesje wiec .....

Ta farma pod Lipskiem to gdzie dokładnie bo dość często tam jeżdżę i nie widziałem.

jasisz

Wysłany: 2015-03-16, 17:56   

Teraz to rzeczywiście problematyczne, bo prawo swoje, a PGE swoje. Ale mam ogromną nadzieję, że to nie zmieni po wejściu w życie ustawy.
Mam zgoła inne informacje niż pan z firmy, bo od ponad roku o żadnych koncesjach nie ma mowy, o ile mówimy oczywiście o małych przydomowych elektrowniach (koncesję są chyba od 1MW). Są procedury, zgłoszenie, podpisanie umowy, etc., nowa ustawa jeszcze bardziej to upraszcza.
Nadwyżkę tylko sprzedawać, instalacje z akumulatorami są dużo droższe i bardziej skomplikowane, a wszelkie pomysły typu grzanie wody, pompowanie ze studni do stawu, etc. to ogromne straty energetyczne.
Nie wiem niestety gdzie dokładnie stoi ta lipska elektrownia. Trzeba by miejscowych popytać.

Adamrrr

Wysłany: 2015-04-01, 11:36   

Witam!

Farma PV w Lipsku znajduje się nieopodal drogi 664.

https://www.google.pl/map...8256,447m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x46e065dfc39c1213:0xd668a605706eac2b

Według zmian w ustawie o prawie energetycznym zwanych "małym trójpakiem" z września 2013 roku, które jeszcze obecnie obowiązują. Koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej i odsprzedaż do sieci nie wymagają mikroinstalacje (moc znamionowa do 40kW) nie korzystające z systemu wsparcia w postaci zielonych certyfikatów.

Według nowej ustawy o OZE podpisanej przez prezydenta zalewie około dwóch tygodni temu (jeszcze nie obowiązującej). Po 1 stycznia 2016 nastąpią zmiany dotyczące wprowadzenia stawek gwarantowanych(taryf FIT) dla mikroinstalacji oraz net meteringu (bilansowania energii netto). Sposoby, możliwości rozliczania będą rożne w zależności od mocy zainstalowanej i tego jaka jest nasza osobowość prawna. Ministerstwo gospodarki zapowiedziało już wprowadzenie "zmian technicznych" do ustawy i jest to pewne, że je wprowadzą.

Jetem inżynierem zajmującym się zawodowo fotowoltaiką. Konstruuję urządzenia, dobieram podzespoły, tworzę projekty koncepcyjne, szkolę w tej dziedzinie a co najważniejsze jest to moją pasją :).
Jestem twórcą systemu do podgrzewania wody użytkowej przy pomocy fotowoltaiki. W naszym regionie dwie takie instalacje można obejrzeć na terenie Augustowa oraz Nowinki. Chętnie skontaktuję zainteresowanych z właścicielami wspomnianych instalacji w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Oczywiście jest również możliwość podpatrzenia systemu w trakcie normalnej pracy.
Zainteresowanych tematyką fotowoltaiki nie tylko w kwestii ogrzewania CWU zapraszam do kontaktu.
Ostatnio zmieniony przez Bynio 2015-04-01, 13:43, w całości zmieniany 1 raz  

pok 

Wysłany: 2015-06-19, 12:47   

Żeby jeszcze dofinansowanie unijne miasto zorganizowało tak jak do solarów.

salaencepence 

Wysłany: 2017-03-23, 13:21   

Fotowoltaika i bez dotacji się opłaca :) Dotacja jedynie zmniejsza koszt inwestycyjny. Ważniejszą kwestią jest to aby instalacja była właściwie zaprojektowana, wykonana i działająca - bo co z tego, że było taniej jak nie przyniesie to oszczędności w rachunkach. Należy wymagać od dostawcy deklaracji rocznej produkcji i egzekwować.

Maciek01

Wysłany: 2017-11-08, 15:52   

Jak chcecie dobrze wykonaną fotowoltaika, to najlepiej udać się do xxxx. Mają ogrom doświadczenia, wiele różnych możliwości. Robią farmy fotowoltaiczne, nie znam w tej chwili lepszej firmy i bardziej doświadczonej. Polecam zajrzę cna stronę.
Ostatnio zmieniony przez B---A 2017-11-08, 16:38, w całości zmieniany 1 raz  

Adam 

Wysłany: 2018-01-31, 19:32   

Podłączam się z tematem, mimo, że chodzi mi o typowe panele do podgrzewania wody.
Sprawa wygląda następująco: domek jednorodzinny w okresie letnim rozpalam piec co na "krótkim obiegu" w celu podgrzania wody dla rodziny 2+2+2. Upierdliwe i smrodliwe. Potrzebuję informacji od ludzi, którzy mają w Augustowie/okolicach system paneli slonecznych - czy to jest jakaś alternatywa? Znowu pojawia się akcja na dofinansowanie, a ja nie jestem przekonany czy warto w to wejść, czy dalej się męczyć. Interesują mnie opinie użytkowników - rzeczywiste koszty, plusy/ minusy po kilku sezonach uzytkowania. Teoria z sieci juz przerobiona, ale nie do końca ufam internetom.. .
Ty też...

Rewens 

Wysłany: 2018-02-06, 09:40   

Dobra opcja.

Odpowiedz do tematu